Pozri čo dokážem


Práca horského sprievodcu je zaujímavá aj preto, že sa stretáva s ľuďmi s rovnakou záľubou pre pohyb v horách. Hory neobmedzujú ľudí vekom, navštevujú ich turisti od  3 do 80 a viac rokov, ani kondíciou a zdravotným stavom.
Niektorí, aj napriek zdravotným ťažkostiam na túto záľubu nezanevreli. Iní sa snažia posúvať svoje limity a prekonávať samých seba.
Hranice ľudských možností sa posúvajú každým dňom, okrem iného aj  prekonávaním svetových rekordov u športovcov.
Rovnaké možnosti už ale majú aj ľudia s rôznymi zdravotným obmedzeniami. Jednou z takýchto skupín sú diabetici. Pred niekoľkými  rokmi by veľká väčšina z nich nemala šancu dostať sa na niektorý z tatranských štítov. Dnes je to vďaka inzulínovým pumpám možné.
Jeden z najväčších svetových výrobcov takýchto zariadení Medtronic, v spolupráci so Slovenskou asociáciou horských sprievodcov,  zorganizoval výstup na Rysy.  
Za krásneho, slnečného, letného dňa vystúpilo spoločne vyše 60 mladých ľudí s cukrovkou  zo Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska a Rumunska na vrchol.
Okrem častejších zastávok zameraných na kontrolu hladiny cukru prebehol výstup bez  problémov. Nápomocní počas celej túry boli aj lekári – špecialisti, ktorí diabetikom radili ako postupovať pri zvýšení námahy a aké hodnoty cukru si majú strážiť. Čo robiť, ak sa im hladina zvýši alebo zníži.
Potvrdilo sa v plnej miere, že toto ochorenie v dnešnej dobe nebráni ľudom športovať a teda ani chodiť po horách.
Dôkazom úplného zvládnutia náročného zdravotného stavu diabetika je náš kolega - horský sprievodca, ktorý s týmto ochorením dokáže plnohodnotne pracovať a spolu s ním aj celá skupina, ktorá vyšla na vrchol,  za čo si všetci zaslúžili obdiv všetkých zdravých. 

Text a foto: Peter Svätojánsky